среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, trywialnej obróbce a także względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź wstępnie obrabia, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenie z PCV z Jarocina na plot i furtkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie skał na ogrodzenia PCV na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas wielorakie kolory czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również siekać na sześciany o równych kształtach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nietypowych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie z Winylu stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na sztachety z Winylu na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku oraz naszych upodobań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenia plastikowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa konstruuje się z skał wielorakiego obrysu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kawałków o nierównych konturach, powinno się je właściwie łączyć tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia z plastyku z Warki z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur migiem niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają także mchem oraz glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, aby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий