понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot alias mówiąc wprost ��ywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne z reguły spełniają role ogrodzenia, niemniej jednak częstokroć służą tez za ozdobę. Zwykle takie sztachety z PCV z Chełma sadzi się w nasłonecznionych elementach, gdzie ekspresowo rosną i mocno gęstnieją. Dużo szyku maja także takie rosnące ploty, które prowadza przez cieniste katy parku. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami konstruują przyciągające wzrok obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, a także nasze preferencje a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju same rosną, częstokroć tez bujnie rozkwitają, jednak chcą również sporo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztachety z plastyku z Gniewna zdołają być bardzo cienkie, jednak wypada je regularnie zmniejszać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bo takie ogrodzenie zakłada się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий